Sistemul DKP (NO LONGER USED)

dakku
WARIERTankLOLBBQ

Sistemul DKP (NO LONGER USED)

Postby dakku » Tue Jan 05, 2010 4:36 am

La fiecare raid se acorda dkp pentru 2 motive: boss kill, prezenta la ora fixa stabilita pentru inceperea raidului. Punctele se atribuie in felul urmator:

Nivel T8.5: 4 dkp per boss.
TOC 25: 6 dkp per boss.
ICC 25: 8 dkp per boss.

Pentru guild first kill se atribuie dublul punctajului nivelului respectiv.
Sistemul DKP este de tip Bidding (licitare). Fiecare membru acumuleaza un anumit numar de puncte afisat pe (http://www.webdkp.com/dkp/Darkspear+Europe/VeritaS/) si le pastreaza in vederea licitarii pentru un item.
Cum se procedeaza exact:
EX1: Anub'arak down.
6 DKP points atribuite la fiecare membru al raidului. Se pune un item la bid.
Gogu se uita pe site si vede ca are 6 puncte si vrea itemul. Gigel are 4 puncte si vrea si el itemul.

Gogu liciteaza 2 puncte. Gigel liciteaza 4. => Gigel castiga itemul si i se scad 4 puncte din total.

EX2: Gogu si Gigel vor itemul si au amandoi 6 puncte pe care le liciteaza.
In cazul in care amandoi liciteaza maximul de puncte si se afla la egalitate, se da membrului care are cele mai multe puncte dkp acumulate.

EX3: Gogu vrea itemul, si este singurul care-l vrea.
Gogu primeste itemul fara sa liciteze, dar pierde automat 6 puncte care reprezinta numarul de puncte atribuite pe boss.

In felul asta se rezolva mai multe probleme:
1. Gigel nu se mai crizeaza ca Gogu a dat roll mai mare ca el.
2. Gogu e fericit ca participat la mai multe raiduri si are mai multe puncte ca Gigel.
3. Gogu si Gigel sunt amandoi motivati sa participe la TOATE raidurile.

Precizari:
* Sistemul este conturat destul de bine (zic eu) dar pot aparea modificari ulterioare.
** Sistemul se aplica doar la instantele de mai sus si la cele care vor fi introduse pe viitor.
*** Sistemul NU se aplica la heroice.
**** Doar raid leaderii se ocupa cu atribuirea punctelor DKP.
***** Daca o freci aiurea si stai AFK sau faci ceva ce afecteaza raidul grav pierzi dkp. (50 DKP MINUS !!)
****** Licitatiile se fac pe /w la Raid leader si se fac o singura data. Daca exista 2 oameni care au licitat acelasi numar de puncte (highest bid) se da membrului care are cele mai multe puncte dkp acumulate.

FAQ:
1. Eu nu pot sa vin la toate raidurile la care vine si Gogu si o sa am mai putine puncte ca el. Nu e corect !
- Daca Gogu per total ajuta mai mult, nu ti se pare normal sa aiba prioritate la un anumit upgrade ? Cine-l merita mai mult? Ala de vine si ajuta in 7/7 24/24 sau tu care vii de joi in pasti ?
2. Ar trebui pusa o limita ca Gigel sa nu stranga 100000000 de puncte si sa ia toate itemele.
- Din experienta vorbind, cand e un item care constituie un upgrade major, zmeii o sa inceapa sa liciteze 100-200 cateodata chiar maximul punctelor de-l au. Automat o sa scada considerabil numarul punctelor care-l au. Daca la un moment dat o sa se ajunga la cifre "mari" (desi e putin probabil tinand cont ca se dau MAXIM 6 puncte per boss intr-o instante unde sunt doar 5 bossi), vom lua in considerare plasarea unei "limite" de dkp.

Return to “News & rules.”